TEKNİK BİLGİLENDİRME

TOPLANTI SUNUM TEMPLATE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Online toplantı ile ilgili teknik detaylar ve ön bilgilendirme sayfasına hoş geldiniz.

Sunumunuzu ister canlı yayın olarak isterseniz kaydedilmiş sunum (offline) olarak sunabileceksiniz. Kaydedilmiş olarak sunulacak oturumlarda konuşmacının oturumda hazır bulunması, soru-cevap kısmında gelen soruları canlı yayında cevaplaması gerekmektedir.

Sunumunuzu kaydedilmiş sunum (offline) olarak sunacaksanız kaydınızı en geç toplantının başlamasına 2 gün kalana kadar uroonkoloji@uroonkoloji.org adresine wetransfer aracılığı ile göndermenizi önemle rica ederiz.

Wetransfer’i nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız lütfen buraya tıklayınız. Wetransfer linki gönderilirken sunum sahibinin isminin ve konuşma konusunun yazılması gerekmektedir (örnek: İsim Soyisim – Konuşma Konusu).

Kongremizin Online platformuna eklemek üzere kısa özgeçmişinizi ve fotoğrafınızı /ozgecmis-ve-fotograf-yukleme-formu/ linkinde bulunan formu doldurarak en geç toplantının başlamasına 2 gün kalana kadar tarafımıza göndermenizi önemle rica ederiz.

AYRINTILAR…

Kongre süresince görevli olduğunuz oturumlara Zoom programı ile bağlantı sağlanacaktır. Öncesinde hazırlıkları tamamlayabilmeniz için sizlerle birkaç teknik ayrıntıyı paylaşmak isteriz.

İlk defa Zoom yayınına katılacaksanız;
Toplantı öncesinde hazır olmanız için Zoom konferans arabirimini şimdi aşağıdaki linkleri kullanarak sunum yapacağınız bilgisayarınıza kurmanızı rica ederiz.
(Daha önceden bilgisayarlarına gerekli kurulumları yapmış katılımcıların, linke giriş saati itibariyle linke tıklamaları yeterlidir.)

Bilgisayarınıza göre:
Mac OSX bilgisayarlar için: https://zoom.us/client/latest/Zoom.pkg
Windows bilgisayarlar için: https://zoom.us/client/latest/ZoomInstaller.exe

EN İYİ DİJİTAL TOPLANTI DENEYİMİ İÇİN NOTLAR

 1. Kesintisiz, kaliteli ses ve görüntü özellikleri ile toplantılarınızı ve sunumlarınızı gerçekleştirebilmeniz için Minimum 5Mbps İndirme (download) ve 2Mbps Yükleme (upload) hızına sahip internet bağlantısı gerekmektedir. İnternet bağlantı hızınızı test edebilmeniz için speedtest.net sitesinden bağlantı hızınızı kolayca test edebilirsiniz.
 2. Diz üstü bilgisayarlar büyük çoğunlukla dahili kamera ve mikrofona sahiptir. Eğer masaüstü bir bilgisayar sistemi kullanıyorsanız sahip olduğunuz harici kamera ve mikrofonun bilgisayarınıza bağlı olduğunu ve çalıştığını toplantı öncesinde kontrol ediniz.
 3. Mikrofon özelliği olan kulaklıklarınızı kullanarak toplantıya katılmanızı daha iyi ses kalitesi için tavsiye ederiz. Özellikle aynı oda içerisinde birden fazla kişinin bilgisayar/telefon sesini dışarıya verecek şekilde toplantıya katılması yankı ve ötme problemlerine yol açacaktır.
 4. Aynı odada birden fazla katılımcı var ise lütfen mikrofonlu kulaklık kullanınız!
 5. Toplantı esnasında sunum, excel, word, pdf vb. dokümanları ekran paylaşımı ile diğer katılımcılara sunacak kişilerin bu dokümanlarını toplantı öncesinde açarak hazır hale getirmelerini öneririz.
 6. Yayın esnasında bilgisayarınızdaki sunum veya doküman görüntüsünü diğer katılımcılar ile paylaşmak istediğinizde, yazılımın alt menüsünde, yeşil renkli “Share Screen” butonuna basınız. Bu butona bastığınızda bilgisayarınızda arka planda açık olan tüm doküman pencerelerini isimleri ile bir pencere içerisinde göreceksiniz. Paylaşmak istediğiniz ekran görüntüsünü seçip “Share Screen” butonuna basarak paylaşımı başlatabilirsiniz.
  (Eşzamanlı olarak sadece 1 kullanıcı ekran görüntüsü paylaşabilir )
 7. Ekran paylaşımını sonlandırmak için ekranınızın en üstünde göreceğiniz, kırmızı renkli “Stop Share” butonuna tıklayarak paylaşımı sonlandırabilirsiniz.
 8. Verimli ve keyifli bir toplantı geçirmenizi dileriz.

KAYDEDİLMİŞ SUNUM (OFFLINE) HAZIRLAMA BİLGİLENDİRMESİ

Powerpoint ve Keynote sunumlarınızı, kamera görüntünüzle birlikte mp4 video olarak kaydederek göndermenizi önemle rica ederiz. Video kayıt işlemini zoom video konferans uygulamasını kullanarak zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce zoom video konferans uygulamasını kullanmadıysanız lütfen yukarıdaki bilgilendirmeyi okuyunuz. Kurulum ve Sign In işlemlerinin ardından kendinize ait bir sanal toplantı açarak sunumunuzun video kaydını oluşturabileceksiniz. Toplantı akışının aksamaması için sunumunuzun offline kaydını en geç toplantının başlamasına 2 gün kalana kadar kaydedip, göndermeniz kongre hazırlıklarının tamamlanabilmesi adına önem taşımaktadır.

Detaylı anlatım için https://youtu.be/DZkGUGygHPI bağlantı adresinde video olarak izleyebileceğiniz bireysel video çekimini aşağıdaki basamakları da kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Powerpoint veya Keynote sunumunuzu açarak kontrollerini tamamlayınız.
 2. Zoom programını açarak “New Meeting” butonu ile kendinize özel bir toplantı oluşturunuz.
 3. Ses ve Görüntü kontrollerinizi tamamlayınız.
 4. Zoom programı, alt menu şeridindeki yeşil renkli “Share Screen” butonuna tıklayarak ekran görüntünüzün paylaşımını başlatınız.
 5. Keynote veya powerpoint sunumunuzu tam ekran slideshow, sunu gösterisi olarak başlatınız.
 6. Kendi webcam kamera görüntünüzü sunumunuzu engellemeyecek şekilde ekranınızın sağ üst köşesine taşıyınız.
 7. Ekranınızın üst bölümünde yer alan yeşil bant şeklinde görünen (You’re Screen Sharing) bölümünün üzerine mouse veya trackpadiniz ile gidiniz.
 8. Açılan üst menünün en sonundaki (…) üç nokta işaretli menüyü açarak “Record” sekmesine tıklayınız.
 9. Kendi video görüntünüzle birlikte Sunum Video Kayıt İşleminiz Başlamıştır.
 10. Video ve sesli anlatımınız ile sunumunuzu klavyenizdeki ok işaretlerini veya mouseunuzu kullanarak gerçekleştiriniz.
 11. Sunumunuz tamamlandığında 7. maddede anlatılan menüye ulaşarak “Stop Recording” ile kayıt işlemini durdurunuz.
 12. Aynı bantta yer alan kırmızı renkli “Stop Share” butonu ile ekran paylaşımını sonlandırınız.

Toplantı Düzenleme Kurulu Adına,
Serenas Live Organizasyon Ekibi